April 21, 2017

...AND CHEAPER...:

7 Easy-to-Make Endurance Fuels That Are Cheaper and Tastier Than Energy Bars : And more effective (Michael Easter Apr 20, 2017, Outside)

A year ago, I solved an energy crisis. I had signed up for a 24-hour, unsupported, military-style team endurance event that would involve carrying hundreds of pounds of gear over 50 miles, a bit of swimming, and a thousand or so burpees tossed in for good measure. All things considered, I would burn just north of 15,000 calories during the event.

As I stood scanning the energy bar aisle at my local outdoor store, I realized that carrying even half my calorie requirements in my favorite bars, at $3.50 a pop, would run me $73.50--half the cost of feeding a family of four for an entire week.

I decided to improvise and pointed my truck toward a nearby discount grocery store. There, I considered my needs: a huge amount of calories in a small package and, preferably, something tasty. I grabbed peanut butter, jelly, and a seedy wheat bread--and some thin-sliced mozzarella, because why not. The resultant sandwich, while admittedly strange, packed in more than 30 grams of protein--the magic number for refueling working muscle, according to a 2009 study published in the Journal of the American Dietetic Association--and nearly 700 calories. Yet it took up no more room in my pack, cost just 80 cents each, and was truly delicious. The math: per calorie, the bars would have been ten times more expensive.

Posted by at April 21, 2017 6:10 AM

  

« THE CULTURE WARS ARE A ROUT: | Main | JOBS WHITE PEOPLE WON'T DO: »